COVID jako skrótowiec

Szanowni Państwo,

czas pandemii, jak się okazuje, utrudnia nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale także pisanie.

Moje pytanie dotyczy odmiany nazwy choroby. Skoro COVID jest skrótowcem, to chciałabym zapytać, czy prawidłowym i wzorcowym miejscownikiem będzie: COVID-dzie, COVID-zie czy może Covidzie?

Z wyrazami szacunku

Zagubiona czytelniczka

Szanowna Pani,

jeśli potraktujemy nazwę choroby jako skrótowiec (którym w istocie jest, por. coronavirus disease), to możemy ją zapisać wersalikami, a wówczas końcówki fleksyjne oddzielimy od tematu łącznikiem: COVID-em, (o) COVID-zie itd. Wyraz ten jednak na tyle się zadomowił w naszym języku, że szybko przestaliśmy go traktować jako skrótowiec i stał się zwykłym rzeczownikiem, zapisywanym małymi literami (covid) – a wówczas końcówek fleksyjnych nie oddzielamy łącznikiem (covidem, covidzie itd.).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski