Cakadze

Jak pisać nazwisko dwóch skoczków narciarskich pochodzących z Gruzji? W latach sześćdziesiątych Коба Цакадзе reprezentował ZSRR i jego nazwisko transkrybowane z rosyjskiego powinno mieć postać Cakadze, jednak bardziej rozpowszechniona była Czakadze. Na olimpiadach 1994, 1998, 2002 Gruzję reprezentował Kakhaber Tsakadze – tu pisownia wyraźnie obca, dostosowana do angielskiego. Do pisowni gruzińskiej nie udało mi się dotrzeć, zresztą i tak bym nie wiedział, co z nią dalej począć…
W tym wypadku forma rosyjska zupełnie wystarcza jako podstawa dla polskiego zapisu. Najlepiej pisać – zgodnie z zasadami transkrypcji – Cakadze. Zresztą nazwa angielska Tsakadze sugeruje taką wymowę i taki zapis.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski