Centrum kultu Radogosta w Radogoszczy

Ponieważ nie znalazłam w słownikach, zwracam się do Państwa z pytaniem o odmianę nazwy Radogoszcz - przy czym nie chodzi o dzielnicę w Łodzi, tylko miejsce kultu Radogosta. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Nazwa Radogoszcz (niem. Redigast, Radigast, Rethra) – centrum kultu Radogosta-Swarożyca leżące na Połabiu – ma rodzaj żeński (ta Radogoszcz), por. np.

  • Radogoszcz jest znana z opisów niemieckich kronikarzy – Thietmara z Merseburga i Adama z Bremy (XI w.) oraz mnicha Helmolda, proboszcza z Bozowa (XII w.).

Wzór odmiany jest następujący:

  • D. Radogoszczy,
  • C. Radogoszczy,
  • B. Radogoszcz,
  • N. Radogoszczą,
  • Ms. (o) Radogoszczy.
Adam Wolański