Chcesz ogórka czy ogórek?

Szanowni Państwo,
problem z jedzeniem! Czy „Zjadłam ogórka”, czy raczej „Zjadłam ogórek"? A co z pomidorem? „Zjadłam pomidora"? A kiedy gorąco, to „Zjadłam loda”, a może raczej „Zjadłam lody"? Będę wdzięczna za wyjaśnienie. W tej chwili jeden poprawia drugiego, jak nie przymierzając przysłowiowy Marcin.
Serdecznie pozdrawiam,
Krystyna Urbańska
Wybór formy zależy od stylu wypowiedzi. Potocznie możemy powiedzieć „Zjadłem ogórka (pomidora)”, ale w książce kucharskiej przeczyta Pani raczej „Ogórek (pomidor) pokroić w plasterki”. Potocznie powiemy „Kup mi loda”, ale w kawiarni zamówimy raczej „lody z bakaliami”.
Zasadniczo biernik rzeczowników męskich, które nie oznaczają istot żywych, jest równy mianownikowi. Czasem jednak jest równy dopełniaczowi – tak jakby dany rzeczownik był nazwą zwierzęcia. Takich zwierzęcych co do rodzaju gramatycznego rzeczowników o niezwierzęcym znaczeniu jest w polszczyźnie kilkaset, np. oberek, rydz, drops, całus, i większość z nich układa się w dłuższe lub krótsze serie. Zob. hasło biernik w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN, str. 1619-1620. Zob. też Inny słownik języka polskiego PWN, gdzie wszystkie rzeczowniki męskozwierzęce – jak te wyżej wymienione – zostały oznaczone specjalnym symbolem, aby użytkownicy słownika wiedzieli, jak ich używać.
Mirosław Bańko