Chrystus zmartwych(po)wstał

Mój kolega twierdzi, że „Chrystus zmartwychwstał”, ja zaś że „Chrystus zmartwychpowstał”. Który z nas ma rację?
Forma zmartwychpowstać jest rzadsza i przez to nacechowana. Słownik Doroszewskiego określa ją jako dawną, dziś książkową. Zmartwychwstać zaś to wariant neutralny i powszechny. Używał go zarówno kwestionujący realność wydarzeń biblijnych Zenon Kosidowski, jak i autorzy związani z Kościołem katolickim: Zofia Kossak i Jan Dobraczyński.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski