Co Państwo myślą…?

Witam!
Moje pytanie dotyczy sformułowania typu: „Co państwo o tym myślą?”, tudzież „Co państwo o tym myślicie?”. Która z tych form jest poprawna? Czy państwo łączymy z drugą, czy z trzecią osobą liczby mnogiej?
Pozdrawiam ciepło!
Pytanie to wielokrotnie kierowano do naszej poradni, a w odpowiedziach ujawniły się różnice między ekspertami. Żeby nie powtarzać wszystkiego od początku, powiem tylko, że „Co państwo o tym myślą?” to forma oficjalna, a więc na pewno stosowniejsza w kontakcie z nieznajomymi osobami, a także z osobami o wyższym statusie niż nadawca. „Co państwo o tym myślicie?” zaś to forma, która skraca dystans, w pewnych sytuacjach pożądana, w innych nie. Mówiący musi sam ocenić, jaki stopień oficjalności wypowiedzi jest właściwy w danej sytuacji.
Mirosław Bańko, PWN