Co go obudziło i otrzeźwiło, czyli o zgodzie podmiotu z orzeczeniem

 
Co go obudziło i otrzeźwiło, czyli o zgodzie podmiotu z orzeczeniem
23.09.2019
Dzień dobry,
ktoś został obudzony przez dwa niezależne bodźce. Czy poprawne będzie zdanie: Obudził go szelest unoszonej pościeli i uczucie… czy też Obudziły go szelest unoszonej pościeli i uczucie… Analogicznie: Do końca otrzeźwił go dopiero panujący na zewnątrz mróz i świadomość późnej pory czy Do końca otrzeźwiły go dopiero panujący na zewnątrz mróz i świadomość późnej pory.

Z góry dziękuję za pomoc
Mamy tu do czynienia z tzw. podmiotem szeregowym, co wymusza użycie orzeczenia w liczbie mnogiej: Obudziły go szelest unoszonej pościeli i uczucie…, Do końca otrzeźwiły go dopiero panujący na zewnątrz mróz i świadomość późnej pory. Liczba pojedyncza mogłaby być zastosowana, jeśliby oba elementy tworzące podmiot były rzeczownikami abstrakcyjnymi (tak jak jest w podanych zdaniach) tego samego rodzaju (z czym nie mamy tu do czynienia), np.: Obudził go szelest pościeli i dzwonek telefonu, Do końca otrzeźwiła go świadomość późnej pory i myśl o wyjeździe.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!