Co można leczyć?

W jednym z portali zauważyłem tytuł: Prace naukowców z UJ pomogą w leczeniu wirusa Zika. Czy określenie leczenie wirusa Zika jest poprawne, bo leczyć można chorobę lub człowieka ale czy wirusa? Pełniej brzmiałoby leczenie zakażenia wirusem Zika.

Pozdrawiam serdecznie!
Oczywiście, ma Pan rację: leczy się choroby (w tym: choroby wywołane wirusem), natomiast wirusa można zwalczyć. Chyba że wirus Zika choruje – wówczas, rzecz jasna, trzeba go leczyć…
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski