Co powstało od czego?

Szanowni Państwo,

od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewne zagadnienie, a mianowicie co jest wyrazem podstawowym, a co pochodnym w parach takich jak np. książka – księga, biel – biały.

Z góry dziękuję

Czytelnik

Książka powstała od księgi (strukturalnie i etymologicznie książka to ‘mała księga’), a biel powstała od białego (biel – ‘to, co jest białe, bycie białym’). W parze książka – księga wyrazem podstawowym jest więc księga, a pochodnym książka, natomiast w parze biel – biały wyrazem podstawowym jest przymiotnik (biały), a pochodnym rzeczownik (biel).

Porada opublikowana: 24.05.2018

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Bardzo wszystkich Czytelników przepraszam – do tytułu porady wkradł się błąd. Powinnam była napisać Co pochodzi od czego? Za zauważenie usterki dziękuję panu Pawłowi Gierechowi.

    Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski