Co robi toster?

 
Co robi toster?
18.04.2014
Pytanie jest z pozoru błahe, jednakowoż stało się już tematem wielu kłótni. Przyjmując, że urządzenie kuchenne o nazwie toster „produkuje” tosta, to w takim razie co jest tworem tzw. opiekacza? Wiele osób skłania się do używania również słowa tost czy zapiekanka, co w mojej opinii wydaje się stwierdzeniem błędnym, źle opisującym rzeczywistość. Czy zatem zasadny byłby tutaj nowy twór językowy, dla przykładu opiekanka?
Nie jestem pewien, czy o tym samym mówimy. Tosta nie nazwałbym zapiekanką, zapiekanki robiłbym raczej w piekarniku niż w tosterze. Są jednak różne rodzaje tosterów, więc może w tej kategorii mieści się też urządzenie, do którego można włożyć np. bułkę z serem bez obawy, że roztopiony ser będzie w nim spływać po nagrzanych do czerwoności drutach.
Według niektórych słowników toster i opiekacz to jedno i to samo, ja jednak wierzę, że rację ma ISJP, który czyni między nimi różnicę. Według niego zapiekankę można zrobić w opiekaczu, ale nie w tosterze.
Nie widzę potrzeby, żeby mówić o opiekankach: nazwa tych kromek czy bułek nie musi nawiązywać ściśle do opiekacza. Skoro np. ze szkoły wychodzą absolwenci (w najlepszym razie), to z opiekacza mogą wychodzić zapiekanki.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!