Co tam u ciebie?

Dzień dobry!
Czy słowo tam w poniższych zdaniach pytających jest potrzebne?
Co TAM u Ciebie?
Jak TAM weekend?

Pozdrawiam
Rafał Kowalski
W języku pisanym takie tam nie jest potrzebne, jest zresztą charakterystyczne dla polszczyzny mówionej. Jaką w niej pełni dokładnie funkcję, nie umiem natychmiast powiedzieć. W Innym słowniku języka polskiego PWN przykłady takie jak wyżej wymieniono w kontekście nie całkiem podobnych – między innymi: „Co tam deszcz, przecież mamy płaszcze i kalosze” oraz „Jaki tam ze mnie artysta, stolarz jestem” – i umieszczono jako ilustrację definicji czy raczej instrukcji użycia: „Słowa tam używamy potocznie, gdy nie przykładamy większej wagi do tego, o czym mowa, i jesteśmy skłonni odnosić się do tego z lekceważeniem lub niedowierzaniem”. Wydaje się, że definicja ta nie pasuje do przykładów wymienionych w pytaniu i że potocznemu tam należałoby przypisać jeszcze jedno znaczenie albo szukać formuły ogólniejszej, która ogarnęłaby przykłady wymienione w pytaniu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski