Co to jest podpis?

Jestem pracownikiem organu administracji państwowej i proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: czy przyjęte i stosowane w praktyce bliżej nieokreślone znaki graficzne (np. V, łamana linia, kółko czy jakikolwiek znak graficzny), jak również parafę, uznać można językowo za podpis?
Z czysto językowego punktu widzenia znak graficzny, np. litera V, linia łamana czy kółko, nie jest podpisem, natomiast parafa jest rodzajem podpisu, mianowicie jego skróconą wersją.
Mirosław Bańko, PWN