Co zrobiono z kawą?

Czy na opakowaniach kawy poprawne jest zamieszczanie treści kawa zmielona? Czy raczej powinno być kawa mielona?
Forma zmielony wskazuje na czynność dokonaną, a mielony – na niedokonaną. Gdyby odczytywać to literalnie, należałoby uznać, że kawa mielona to taka, którą ktoś mełł (i nie wiadomo, z jakim skutkiem), a kawa zmielona to taka, którą ktoś zmełł (czyli osiągnął efekt mielenia). Jak wiadomo jednak, takie zapisy mają na ogół charakter konwencjonalny i oba oznaczają to samo – kawę, której ziarna roztarto w młynku na proszek.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski