Córka pana Kapkowskiego

Jak nazwać córkę pana Kapkowskiego? – Kapkowszczanka czy Kapkowskówna?
Ani Kapkowszczanka, ani Kapkowskówna, lecz po prostu Kapkowska. Od nazwisk zakończonych na –ski nie tworzymy form odojcowskich (ani odmężowskich). Przyrostek -anka dodajemy do nazwisk męskich zakończonych końcówką -a (Kulesza – Kuleszanka, Swoboda – Swobodzianka) oraz od tych, których temat kończy się na g (Śnieg – Śnieżanka, Kołago – Kołażanka). Sufiks -ówna służy do tworzenia nazwisk córek mężczyzn noszących nazwiska zakończone inną spółgłoską (Nowak – Nowakówna, Bart – Bartówna).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski