Czasownik dokonany w czasie przeszłym

Posiadając przykładowy czasownik zarezerwowano (czas przeszły, aspekt dokonany), czy poprawne są następujące opisy oraz czy któryś ze sposobów opisu jest preferowany:
– czasownik dokonany w czasie przeszłym,
– czasownik w aspekcie dokonanym czasu przeszłego,
– czasownik w czasie przeszłym w aspekcie dokonanym?
Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie udzielane w poradni odpowiedzi
Poprawne jest pierwsze wyrażenie. Drugie wskazywałoby na to, że czas przeszły jest właściwością aspektu, a także na to, że aspekt czasownika jest jego kategorią fleksyjną (czyli na to, że czasownik odmienia się przez aspekt), podczas gdy jest on kategorią selektywną (czasownik ma dany aspekt). Na tę ostatnią treść wskazuje też konstrukcja trzecia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski