Czerwony Kapturek spotkał wilka

Moje pytanie dotyczy prawidłowej odmiany czasowników wraz z rzeczownikami w rodzaju męskim w sytuacji gdy wiemy, iż są płci żeńskiej. (np. Czerwony Kapturek z popularnej bajki). Czy poprawnie należy pisać: Czerwony Kapturek spotkał wilka w lesie…, czy też Czerwony Kapturek spotkała wilka? Ja skłaniam się do wersji 2 – przecież wiemy, że chodzi o dziewczynkę.
W analogicznej konstrukcji nie powiemy przecież: Dr Wąsik przepisał mi receptę w sytuacji, gdy dr Wąsik jest kobietą.
Zapewne logiczniej byłoby, gdybyśmy mówili Czerwony Kapturek szła do babci, Kopciuszek zgubiła pantofelek, jednak nazwy Czerwony Kapturek czy Kopciuszek łączymy z czasownikami oraz określeniami w rodzaju męskim (Czerwony Kapturek szedł do babci, Kopciuszek zgubił pantofelek). Można więc uznać, że działa tu zasada, że nazwa postaci bajkowej ma składnię typową dla swego rodzaju gramatycznego, nie zaś taką, jaka by wynikała z płci bohatera (bohaterki). Obejmuje ona nie tylko męskie nazwy dziewczynek, lecz także żeńskie nazwy postaci męskich, czego przykładem jest Myszka Miki – chłopiec przecież (po angielsku to Mickey Mouse, czyli ‘mysz Michaś’) – o której (nie: o którym) mówimy: Wesoła Myszka Miki spotkała kolegę.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski