Część zdania

W zdaniu Nie mam nic do powiedzenia jaką częścią zdania jest słowo nic? Z jednej strony Nic nie jest do powiedzenia przeze mnie brzmi głupio, więc raczej nie dopełnieniem bliższym, z drugiej strony czytam, że dopełnienie dalsze występuje w celowniku, narzędniku lub miejscowniku, więc też odpada.
Nic jest tu dopełnieniem bliższym. Zamiana zdania Nie mam nic do powiedzenia na stronę bierną nie ma sensu, bo czasownik mieć nie występuje w zdaniach w tego typu – mówimy Jan miał dom, ale nie mówimy już Dom był miany przez Jana.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski