Człowiek(-)Warzywo, Człowiek(-)Ćma

Dzień dobry!

Chciałabym zapytać o pisownię postaci takich jak „Człowiek(-)Warzywo” (https://cryptidz.fandom.com/wiki/Veggieman) czy „Człowiek(-)Ćma” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Mothman). Czy stosujemy wobec nich tę samą zasadę, którą posługujemy się przy człowieku pająku albo kobiecie kocie?

Serdecznie pozdrawiam

Mira

W odniesieniu do fikcyjnych nazw bohaterów książek, komiksów, filmów, gier komputerowych itd. stosujemy te same reguły pisowni łącznej bądź rozdzielnej co w wypadku nazw pospolitych. Jedyna różnica będzie dotyczyła użycia małych i wielkich liter.

Zestawienia, których człony są nierównorzędne znaczeniowo, piszemy rozdzielnie, np. człowiek nietoperz, kobieta wampir. W zestawieniach tego typu człon drugi pełni funkcję określenia członu pierwszego, por. kobieta wampir to przede wszystkim kobieta, choć z cechami wampira. Jeśli natomiast oba człony zestawienia oznaczają równoważne cechy lub funkcje danej postaci, niezbędny jest łącznik. Dobrym przykładem ilustrującym tego rodzaju pisownię jest wyraz kobieta-ryba (= syrena), oznaczający istotę mającą do połowy postać kobiety, a od połowy postać ryby.

Pisownia nazw własnych przywołanych w pytaniu zależy od tego, czy cechy ludzkie postaci dominują nad pozostałymi (pisownia: Człowiek Warzywo, Człowiek Ćma), czy też są równorzędne (pisownia: Człowiek-Warzywo, Człowiek-Ćma).

Adam Wolański