Czupala, Kęsa, Toboła

Proszę o podanie właściwej formy celownika liczby pojedynczej następujących nazwisk: Czupała, Kęsa, Toboła. Czy formy: Czupale, Kęsie, Tobole są poprawne? Czy należy te nazwiska odmieniać?
Pewien problem sprawia podany zapis nazwisk, gdyż w tekście pytania nie było specyficznych liter polskiej ortografii, pozwoliłem sobie jednak dokonać korekty. Korzystając z danych w pytaniu, wnioskuję, iż chodzi o nazwiska Czupała, Kęsa, Toboła (zapisano Czupala, Kesa i Tobola), które w celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej mają formy Czupale, Kęsie, Tobole, a więc tak, jak podano. W razie wątpliwości tego rodzaju należy odszukać podobny wyraz pospolity, tzn. w tym samym rodzaju gramatycznym, w tej samej liczbie oraz o podobnym zakończeniu, i odmieniać nazwisko według wzorca, który stosujemy dla tego właśnie wyrazu, np. omawiane nazwiska odmieniają się podobnie jak wyrazy pospolite skała, piła (pierwszy i trzeci przykład) lub kosa, misa (przykład drugi).
Nazwiska Polaków zakończone na -a należy koniecznie odmieniać. Więcej szczegółów na ten można odnaleźć w moim Słowniku nazw własnych lub w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski