Czupala, Kęsa, Toboła

Czupala, Kęsa, Toboła
17.09.2002
17.09.2002
Proszę o podanie właściwej formy celownika liczby pojedynczej następujących nazwisk: Czupała, Kęsa, Toboła. Czy formy: Czupale, Kęsie, Tobole są poprawne? Czy należy te nazwiska odmieniać?
Pewien problem sprawia podany zapis nazwisk, gdyż w tekście pytania nie było specyficznych liter polskiej ortografii, pozwoliłem sobie jednak dokonać korekty. Korzystając z danych w pytaniu, wnioskuję, iż chodzi o nazwiska Czupała, Kęsa, Toboła (zapisano Czupala, Kesa i Tobola), które w celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej mają formy Czupale, Kęsie, Tobole, a więc tak, jak podano. W razie wątpliwości tego rodzaju należy odszukać podobny wyraz pospolity, tzn. w tym samym rodzaju gramatycznym, w tej samej liczbie oraz o podobnym zakończeniu, i odmieniać nazwisko według wzorca, który stosujemy dla tego właśnie wyrazu, np. omawiane nazwiska odmieniają się podobnie jak wyrazy pospolite skała, piła (pierwszy i trzeci przykład) lub kosa, misa (przykład drugi).
Nazwiska Polaków zakończone na -a należy koniecznie odmieniać. Więcej szczegółów na ten można odnaleźć w moim Słowniku nazw własnych lub w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego