Czy jeśli ktoś nie cierpi, to cierpi?

To nie jest właściwie pytanie moje, ale mojej koleżanki: chciała ona wiedzieć, na jakiej zasadzie mówi się nie cierpieć kogoś, skoro jest to sprzeczne z logiką? Skoro ktoś kogoś nie cierpi, to nie cierpi, więc nie powinno być to teoretycznie negatywne uczucie…
Kiedyś jeśli ktoś cierpiał kogoś, to znosił go z trudem, ale wytrwale – cierpliwie. Takie dawne znaczenie czasownika cierpieć zanotował Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego i zilustrował m.in. cytatem ze Słowackiego: Będziesz li, Panie, cierpiał nierządnicę w pałacu własnym? W dzisiejszym języku tego słowa używa się tylko z przeczeniem. Jeśli ktoś nie cierpi kogoś, to go nie znosi, nie może go ścierpieć.
Maria Krajewska, WSz PWN