Czy można mieć dobrą składnię?

Dzień dobry!

Właśnie odbyłam burzliwą dyskusję ze swoim chłopakiem na temat używania zwrotu mam dobrą składnię. Moim zdaniem nie ma to sensu, a definicja słownikowa słowa składnia tylko mnie w tym utwierdziła. Jego zdaniem jest to logiczne w znaczeniu 'poprawnie buduję zdania'. Proszę nam pomóc w rozwiązaniu konfliktu, bo czekają nas chyba ciche dni :).

Pozdrawiam,

Kasia

Szanowna Pani,

jeśli ostatnie zdanie Pani listu okaże się prorocze, to chyba byłaby pierwsza sytuacja, w której składnia stała się powodem cichych dni. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie. Konstrukcja mieć dobrą składnię nie jest może utrwalona w języku, ale moim zdaniem nie jest błędna. Może oznaczać nie tylko umiejętność budowania zdań, ale też np. niepopełnianie błędów składniowych (np. w zakresie wymagań czasowników). Wyobrażam sobie, że zdanie On ma dobrą składnię jest komentarzem na egzaminie z języka obcego (np. Może nie zna dobrze frazeologii, ale chociaż ma dobrą składnię). W podobny sposób używamy przecież rzeczownika styl, gdy np. opisujemy swoje wrażenia po przeczytaniu książki (Autor ma dobry styl).

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski