Czy nieoczywisty to wyraz modny?

Szanowni Państwo!

Zdanie: "Święta Wielkanocne – mistyczne tradycje i nieoczywiste nawiązania w kulturze". W pewnym portalu związanym z czytelnictwem kolejny już raz ktoś używa określenie "nieoczywiste". Moim zdaniem bez ładu, składu ani sensu. Czyżby pojawiło się, po "epicki", kolejne modne słowo, które nic nie znaczy w przypadkach, w których je zastosowano, ale ładnie i ambitnie wygląda?

Z poważaniem – Dociekliwy

Kilkukrotne pojawienie się określonego wyrazu w niewłaściwym kontekście znaczeniowym w obrębie jednego medium (portalu internetowego) nie zawsze musi oznaczać, że wyraz ten jest bądź staje się modny. Aby uznać dany wyraz za modny, musi się on pojawiać w swoim rozszerzonym do granic pustosłowia znaczeniu w różnych odmianach polszczyzny i w różnych stylach funkcjonalnych. Do takiego stanu rzeczy zapewne jeszcze daleko, ale rzeczywiście warto trzymać rękę na pulsie i szczegółowo przypatrywać się potencjalnej modzie na wyraz nieoczywisty, gdyż jest to zjawisko wysoce niekorzystne. Nieprecyzyjność znaczeniowa wyrazów modnych prowadzi bowiem do braku precyzji w przekazywaniu myśli. Giną gdzieś subtelności semantyczne. Zaciera się różnica między wyrazami bliskimi znaczeniowo, ale niejednoznacznymi. Wypowiedzi stają się schematyczne i stereotypowe.

Adam Wolański