Czy osoba zmarła obchodzi urodziny?

Witam,

Wraz z najlepszą koleżanką sprzeczamy się nieco o następującą kwestię:

Czy jeśli osoba zmarła a przypada jej data urodzin, to która forma jest poprawna:

- Osoba X ma dziś urodziny

- Osoba X miała dziś urodziny

- Osoba X miałaby dziś urodziny

Podobnie, jak sprawa ma się w przypadku czasownika "obchodzić":

- Osoba X obchodzi dziś urodziny

- Osoba X obchodziła dziś urodziny

- Osoba X obchodziłaby dziś urodziny

Szanowni Państwo,

w odniesieniu do osoby zmarłej nie użyjemy konstrukcji w trybie oznajmującym, bo sytuacje opisane w zdaniach są hipotetyczne. Nie powiemy zatem: X ma / miał dziś urodziny, a tym bardziej: X obchodzi / obchodził dziś urodziny (bo obchodzenie wiąże się z przeżywaniem danego święta). Posłużymy się trybem przypuszczającym: X obchodziłby dziś urodziny, X miałby dziś urodziny.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski