Czy wyróżniać znaki interpunkcyjne?

Czy wyróżniać znaki interpunkcyjne?
25.02.2002
25.02.2002
Szanowni Państwo!
Czy jeżeli fragment tekstu jest pisany czcionką pogrubioną (boldem) i występują po nim np. przecinek, kropka lub wielokropek itd., to czy wspomniane znaki interpunkcyjne również powinny być pisane czcionką pogrubioną?
Serdecznie dziękuję za odpowiedź
Jeśli kierować się względami merytorycznymi, to należałoby pogrubiać tylko te znaki interpunkcyjne, które stanowią część wyróżnionego przez pogrubienie napisu. Gdyby brać pod uwagę wygodę piszącego, można by pogrubiać wszelkie znaki interpunkcyjne po słowie pogrubionym, gdyż takie postępowanie jest najprostsze w powszechnie używanych procesorach tekstu (wystarczy zaznaczyć odcinek tekstu od początku jednego słowa do początku następnego i wcisnąć Ctrl-B lub coś takiego). Jeśli wreszcie kierować się względami estetycznymi, można by czasem pogrubiać np. przecinek po słowie pogrubionym, aby był lepiej widoczny – tak zdarza się w niektórych słownikach, gdzie wyraz hasłowy jest oddzielony przecinkiem od reszty hasła.
To, jaką decyzję Pani podejmie, zależy od tego, które względy są dla Pani najważniejsze. A może raczej – które będą Pani zdaniem najważniejsze dla czytelnika.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego