Czy zamknąć przecinkiem wtrącenie wprowadzone pauzą?

Dzień dobry,
czy należy zamknąć przecinkiem wtrącenie wprowadzone pauzą, na przykład: „Wśród zgromadzonych dzieci przeważały starsze dziewczynki – 16, i starsi chłopcy – 10”. Czy jednak to wyrażenie powinno obyć się bez przecinka ze względu na spójnik przecinka niewprowadzający? Osobiście wstawiam tu przecinek, konsekwentnie wyrzucany przez autorów w korekcie autorskiej lub przez korektorów, zatem chcę wiedzieć, jaki zapis jest właściwy.
W tym sporze biorę stronę korektorów: przecinek nie tworzy pary ze znakiem pauzy tak jak np. nawias okrągły nie tworzy pary z nawiasem kwadratowym. Poprawna interpunkcyjnie wersja przytoczonego zdania to: „Wśród zgromadzonych dzieci przeważały starsze dziewczynki – 16 i starsi chłopcy – 10”. Czy jest ono komunikatywne, trudno powiedzieć bez znajomości kontekstu. W pierwszej chwili pomyślałem, że chodzi o wiek dzieci, i zaproponowałem wersję: „Wśród zgromadzonych dzieci przeważały starsze dziewczynki (16 lat) i starsi chłopcy (10 lat)”. Ponieważ jednak wiek starszych dziewczynek istotnie różniłby się od wieku starszych chłopców, odrzuciłem tę wersję jako nieprawdopodobną. To wahanie jest symptomatyczne: być może warto pomyśleć nad przeformułowaniem zdania tak, aby nie budziło wątpliwości.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski