Czyj to portret?

Szanowni Państwo,
mam pytanie odnośnie do poprawności drugiego z poniższych zdań:
Jacek Malczewski namalował wiele portretów. Piękny jest jego portret Jana Kasprowicza.
Czyj to portret? I Jana Kasprowicza, i Jacka Malczewskiego zarazem. Pierwszy jest portretowanym, a drugi portretującym – według mnie zdanie jest poprawne, ale zostałam za nie spostponowana.
Chciałabym poznać Państwa opinię.
Bardzo dziękuję, łączę pozdrowienia – wierna czytelniczka poradni
Szanowna Pani,
zdanie Piękny jest jego portret Jana Kasprowicza jest jednoznaczne, a to dzięki użyciu dwóch elementów – zaimka jego i nazwy Jan Kasprowicz. Zdanie pozbawione któregoś z tych elementów rzeczywiście byłoby dwuznaczne – Piękny jest jego portret mogłoby się odnosić zarówno do portretu wykonanego przez osobę, do której odnosi się zaimek jego, jak i do portretu przedstawiającego tę osobę. Podobnie zdanie: Piękny jest portret Jana Kasprowicza mogłoby sugerować, że Jan Kasprowicz jest autorem portretu lub że jest na nim uwieczniony. W sytuacji jednak, w której mamy i jego, i nazwisko portretowanego, tej dwuznaczności nie ma.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski