Czyli

Dzień dobry,

zastanawia mnie dokładne znaczenie słowa czyli. Przykładowo w zdaniu Zbrodniarze wojenni, czyli Stalin, Hitler... słowo czyli oznacza sprecyzowanie o których zbrodniarzy konkretnie nam chodzi, ograniczamy się w dalszej wypowiedzi do dwóch wymienionych, czy jednak należy to traktować tylko i wyłącznie jak wymienienie przykładów i w dalszej części nadal mamy na myśli ogół zbrodniarzy?

Z poważaniem,

Piotr Nowaczewski

Szanowny Panie,

spójnik czyli przyłącza zdanie lub wyrażenie, które jest równoważne znaczeniowo z tym, co go poprzedza, a zatem w przytoczonym zdaniu pojęcie zbrodniarzy wojennych zostało ograniczone do Hitlera i Stalina. Jeślibyśmy chcieli potraktować te osoby jako przykłady, musielibyśmy odpowiednie nazwy poprzedzić wyrażeniem na przykład.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski