Czym jest to?

 
Czym jest to?
19.11.2019
Szanowni Państwo,
czy mógłbym prosić o pomoc w wyjaśnieniu wątpliwości w niniejszej sprawie? Chodzi o sytuację, gdy opisujemy kogoś lub coś innej osobie: To jest moja książka z liceum. Słowo to w większości przypadków jest używany jako zaimek dla podmiotu w rodzaju nijakim. Jednak są sytuacje, gdy ten wyraz używa się przy osobach: To jest Krzysiek. Czy nie lepszą, nieuprzedmiotowiającą wersją byłoby poniższe zdanie: On jest Krzysiek?

Z poważaniem
Michał
Szanowny Panie,
słowo to występuje w różnych funkcjach – między innymi jest zaimkiem rzeczownym (To jest książka, To jest Krzysiek) oraz formą mianownika liczby pojedynczej rodzaju nijakiego zaimka przymiotnego (To dziecko jest chore). Mamy tu więc dwa różne użycia tego słowa.
W zdaniach zaś typu To jest Krzysiek zaimek to nie jest nijakim albo „uprzedmiotowiającym” odpowiednikiem zaimka on. To wskazuje ogólnie na obiekt, o którym mówimy, niezależnie od tego, czy jest to rzecz, czy osoba – występuje przecież zarówno w konstrukcji Co to jest?, jak i w strukturze Kto to jest?
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!