Czynić i pozostawiać

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie obserwuję, że często używane są konstrukcje płyn X czyni naczynia czyste i lśniące oraz płyn X pozostawia naczynia czyste i lśniące. Zawsze byłam przekonana, że te czasowniki łączą się z przymiotnikiem w narzędniku, czy mam rację?ć+rzeczownik>

Pozdrawiam
Karolina Anna
ć+rzeczownik>

Szanowna Pani,

ma Pani rację – należałoby powiedzieć: Płyn pozostawia naczynia lśniącymi, Płyn czyni naczynia lśniącymi.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski