Czytamy daty

Chciałabym się dowiedzieć, jak poprawnie napisać słowami od roku 2000 oraz od roku 2001. Która z podanych form jest poprawna: od roku dwa tysiące czy od roku dwutysięcznego; od roku dwa tysiące pierwszego czy od roku dwutysięcznego pierwszego?
Słowa od roku 2000 czytamy: od roku dwutysięcznego. Słowa od roku 2001 czytamy: od roku dwa tysiące pierwszego albo od roku dwutysięcznego pierwszego. Ta druga konstrukcja, choć rozpowszechniona, jest przez językoznawców normatywistów oceniana jako błąd.
Jeśli kierować się analogią do dat już minionych, to przemawia ona za sformułowaniem od roku dwa tysiące pierwszego, por. od roku tysiąc (dziewięćset dziewięćdziesiątego) pierwszego, a nie od roku tysięcznego (dziewięćsetnego dziewięćdziesiątego) pierwszego. Można tę obserwację uogólnić, mówiąc, że w wyrażeniach wskazujących rok odmieniają się tylko słowa odpowiadające dziesiątkom i jednościom. Jeśli na miejscu dziesiątek i jedności stoją zera, to odmieniamy słowo odpowiadające cyfrze trzeciej od końca, np. od roku tysiąc dziewięćsetnego, a jeśli na miejscu setek też stoi zero, to odmieniamy słowo odpowiadające cyfrze czwartej od końca, np. od roku (dwu)tysięcznego.
Z wnioskowaniem przez analogię jest tak, że często prowadzi ono do różnych wyników, zależnie od tego, co przyjmie się za punkt odniesienia. Jedni więc w datach typu 2001 widzą podobieństwo do znajomych dat typu 1999, i odmieniają je podobnie. Innym zaś silniejsze wydaje się podobieństwo do daty 2000 i dlatego odmieniają jednocześnie tysiące i jedności: od roku dwutysięcznego pierwszego.
Mirosław Bańko, PWN