Czytamy formuły matematyczne

Szanowni Państwo,
mając na myśli pierwiastek z liczby dwa, powinniśmy mówić pierwiastek z dwóch czy pierwiastek z dwa? Dalej: pierwiastek z dwóch iks kwadrat, pierwiastek z dwa iks kwadrat, a może jeszcze inaczej: pierwiastek z dwóch iksów kwadrat?
Szczęśliwego Nowego Roku
Tomasz Tarasiuk
Matematycy, z którymi miałem kontakt (najpierw w szkole o profilu matematycznym, później na studiach informatycznych), mówili pierwiastek z dwóch oraz pierwiastek z dwóch iks kwadrat.
Mirosław Bańko, PWN