DAC

DAC
31.05.2012
31.05.2012
Szanowni Państwo,
jaka jest poprawna forma mianownika liczby mnogiej skrótowca DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy)?
Z poważaniem,
Piotr Glanc
Jak brzmi wymowa tego słowa? Jeśli [dac], to można by je odmieniać jak plac, a jeśli [dak] to jak frak, przy czym pozostaje wątpliwość, której końcówki użyć w dopełniaczu: -u czy -a? Biorąc pod uwagę znaczenie, myślę, że tej drugiej. W sumie więc dostajemy takie formy: DAC-a (wym. [daca] lub [daka]), DAC-owi ([dacowi], [dakowi]), DAC-em lub Dakiem, (o) DAC-u ([dacu], [daku]), w mianowniku lm zaś DAC-e lub Daki.
Taka odmiana jest jednak czysto teoretyczna, nie udało mi się znaleźć dowodów, aby w praktyce była stosowana. Wśród znanych skrótowców o identycznym zakończeniu w piśmie są OPEC i BBC. Z nich drugi możemy odrzucić jako mający angielską wymowę, pozostaje OPEC (wym. [opek]), ale ten jest nieodmienny, a poza tym, jako nazwa własna, nie tworzy liczby mnogiej. Nie widzę innych przykładów, na których można by się wzorować.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
  1. 31.05.2012
    Szanowny Panie Profesorze,
    analogią do DAC-a jest BASIC (oraz Microsoft Visual BASIC z WSO 2010), z narzędnikiem: BASIC-iem. Na podstawie także innych form: CADCAD-zie, GOPRGOPR-ze, PAXPAX-ie, SUVSUV-ie (wszystkie w WSO), BOŚBOŚ-em (WSPP), wynika, że priorytetem jest niemodyfikowanie mianownikowej postaci skrótowca – zatem forma narzędnika to DAC-iem, a mianownika lm – DAC-i.
    Serdecznie pozdrawiam
    Michał Gniazdowski
  2. 31.05.2012
    Nie mam nic przeciwko formom CAD-zie, GOPR-ze, PAX-ie, SUV-ie, BOŚ-em, ponieważ ich zapis nie koliduje z wymową. Natomiast DAC-iem ani BASIC-iem wolałbym się nie posługiwać, do DAC-i też nie jestem przekonany. Myślę, że priorytetu, o którym Pan wspomniał, nie powinno się realizować bez oglądania się na inne okoliczności.
    Najlepsza odpowiedź na pytanie o mianownik liczby mnogiej skrótowca DAC brzmi moim zdaniem tak: nie próbuj go tworzyć, mów przetworniki DAC.
    MB
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego