DAC

Szanowni Państwo,
jaka jest poprawna forma mianownika liczby mnogiej skrótowca DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy)?
Z poważaniem,
Piotr Glanc
Jak brzmi wymowa tego słowa? Jeśli [dac], to można by je odmieniać jak plac, a jeśli [dak] to jak frak, przy czym pozostaje wątpliwość, której końcówki użyć w dopełniaczu: -u czy -a? Biorąc pod uwagę znaczenie, myślę, że tej drugiej. W sumie więc dostajemy takie formy: DAC-a (wym. [daca] lub [daka]), DAC-owi ([dacowi], [dakowi]), DAC-em lub Dakiem, (o) DAC-u ([dacu], [daku]), w mianowniku lm zaś DAC-e lub Daki.
Taka odmiana jest jednak czysto teoretyczna, nie udało mi się znaleźć dowodów, aby w praktyce była stosowana. Wśród znanych skrótowców o identycznym zakończeniu w piśmie są OPEC i BBC. Z nich drugi możemy odrzucić jako mający angielską wymowę, pozostaje OPEC (wym. [opek]), ale ten jest nieodmienny, a poza tym, jako nazwa własna, nie tworzy liczby mnogiej. Nie widzę innych przykładów, na których można by się wzorować.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Szanowny Panie Profesorze,
    analogią do DAC-a jest BASIC (oraz Microsoft Visual BASIC z WSO 2010), z narzędnikiem: BASIC-iem. Na podstawie także innych form: CADCAD-zie, GOPRGOPR-ze, PAXPAX-ie, SUVSUV-ie (wszystkie w WSO), BOŚBOŚ-em (WSPP), wynika, że priorytetem jest niemodyfikowanie mianownikowej postaci skrótowca – zatem forma narzędnika to DAC-iem, a mianownika lm – DAC-i.
    Serdecznie pozdrawiam
    Michał Gniazdowski
    Nie mam nic przeciwko formom CAD-zie, GOPR-ze, PAX-ie, SUV-ie, BOŚ-em, ponieważ ich zapis nie koliduje z wymową. Natomiast DAC-iem ani BASIC-iem wolałbym się nie posługiwać, do DAC-i też nie jestem przekonany. Myślę, że priorytetu, o którym Pan wspomniał, nie powinno się realizować bez oglądania się na inne okoliczności.
    Najlepsza odpowiedź na pytanie o mianownik liczby mnogiej skrótowca DAC brzmi moim zdaniem tak: nie próbuj go tworzyć, mów przetworniki DAC.
    MB