Dalbliża

Czy analogicznie do słowa dal (od daleko) można utworzyć słowo bliż (od blisko)?
Dawniej istniał rzeczownik bliż – jeszcze używany w II połowie XIX wieku (wówczas już tylko w wyrażeniu z bliża – ‘z bliska’). Oprócz niego mieliśmy bliżę (mianownik: ta bliża), która zachowała się w specjalistycznym wyrażeniu okulary do bliży (potocznie zwanymi okularami do czytania).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski