Danfoss

Witam!
Jaka jest prawidłowa wersja dopełniacza słowa Danfoss (firma, w której pracuję): Danfossa czy Danfossu?
Pozdrawiam
GM
Wybór formy dopełniacza rzeczowników nieżywotnych to problem bardzo trudny, który wielokrotnie pojawiał się w pytaniach do poradni. Proszę przeszukać archiwum porad, bo to ułatwi zrozumienie problemu.
Nazwy firmowe rodzaju męskiego zwykle odmieniają się podobnie jak rzeczowniki żywotne, tym samym w dopełniaczu (i bierniku) powinno być Danfossa. Nie odrzucałbym jednak formy dopełniaczowej Danfossu, należałoby ją uznać za dopuszczalny wariant fleksyjny.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
    PS. Istotne jest też pochodzenie nazwy. Te, które pochodzą od nazwisk rodzaju męskiego, mają oczywiście dopełniacz z końcówką -a.
    Red.