Danja i Dania

Skąd się wywodzi i jak się nazywa zamiana dawniej używanego -j- na dzisiejsze -i- (np. w wyrazach Danja i Dania czy Norwegji i Norwegii)?
Jest to zmiana ortograficzna. Ustalenia pisowni -j- po spółgłoskach dokonał Komitet Ortograficzny Polskiej Akademii Umiejętności na posiedzeniu 20–21 kwietnia 1936 r.
Wymowy zmiana ta nie dotyczy. Słowniki radzą, byśmy mówili [dańja, dańji, norwegja, norwegji].
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków