Dawny dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika oko

Szanowni Państwo. Chciałbym zapytać o dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika oczy. Wiem, że może on brzmieć oczu lub oczów, ale spotkałem się też z formą ócz, np. u Gustawa Morcinka. Czy forma ócz to forma regionalna, czy była również używana w języku ogólnym? Z uszanowaniem stały czytelnik Poradni

Dopełniacz liczby mnogiej ócz to ogólnopolska forma dawna. Obecnie – jako przestarzała – jest używana rzadko, przeważnie w wypowiedziach nacechowanych stylistycznie. Jest również stosowana jako rodzaj żartu słownego i nawiązania intertekstualnego, por. np. dialog z serialu kryminalnego 07 zgłoś się (odc. 9, Rozkład jazdy):

BOREWICZ: Pan Jarek oszaleje ze szczęścia, jak tylko raczysz skierować na niego ócz swych błękity.

OLSZAŃSKA: Co mam skierować?

BOREWICZ: Co się da, dziecinko, byle szybko!

Adam Wolański