Dell’Acqua

Dell’Acqua
11.01.2018
11.01.2018
Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o rozwianie mojego dylematu. Chodzi mi o nazwisko kard. Angelo DellAcqua. Po pierwsze, czy po części Dell a przed ‘Acqua powinna być spacja, czy nazwisko należałoby zapisać łącznie z apostrofem wewnątrz? Po drugie, jak odmienić to nazwisko? Łączę pozdrowienia
Nazwisko kardynała zapisujemy: Dell’Acqua, bez spacji i z użyciem apostrofu w formie (’), a nie (‘). Nazwisko to ma odmianę rzeczownikową żeńską, co znajduje potwierdzenie w uzusie, por. np.

Bardzo mnie uradowało – pisał do kardynała Dell’Acquy – gdy ujrzałem kolejny raz, że Bóg pozwolił Jego Eminencji dogłębnie zrozumieć naszego ducha.

Jeszcze w tydzień później zachowywał „tak żywe i poruszające wspomnienie o tym szczęśliwym wydarzeniu”, że czuł przemożną potrzebę podziękowania biskupowi Angelo Dell’Acquie, zastępcy sekretarza stanu, za jego udział w przygotowaniu tej wizyty.

Don Josemaría starał się więc skorzystać z każdej okazji, by uradować Ojca Świętego, wyrażając na piśmie – bezpośrednio lub poprzez zastępcę sekretarza stanu, bpa Dell’Acquę, swe całkowite i synowskie oddanie stolicy Świętego Piotra.

Z Hiszpanii wrócił do Rzymu, gdzie odpoczął kilka dni i spotkał się z kardynałem Dell’Acquą, u którego znalazł „szczere kapłańskie zrozumienie” dla problemów, które go martwiły.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego