Dell’Acqua

Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o rozwianie mojego dylematu. Chodzi mi o nazwisko kard. Angelo DellAcqua. Po pierwsze, czy po części Dell a przed ‘Acqua powinna być spacja, czy nazwisko należałoby zapisać łącznie z apostrofem wewnątrz? Po drugie, jak odmienić to nazwisko? Łączę pozdrowienia
Nazwisko kardynała zapisujemy: Dell’Acqua, bez spacji i z użyciem apostrofu w formie (’), a nie (‘). Nazwisko to ma odmianę rzeczownikową żeńską, co znajduje potwierdzenie w uzusie, por. np.

Bardzo mnie uradowało – pisał do kardynała Dell’Acquy – gdy ujrzałem kolejny raz, że Bóg pozwolił Jego Eminencji dogłębnie zrozumieć naszego ducha.

Jeszcze w tydzień później zachowywał „tak żywe i poruszające wspomnienie o tym szczęśliwym wydarzeniu”, że czuł przemożną potrzebę podziękowania biskupowi Angelo Dell’Acquie, zastępcy sekretarza stanu, za jego udział w przygotowaniu tej wizyty.

Don Josemaría starał się więc skorzystać z każdej okazji, by uradować Ojca Świętego, wyrażając na piśmie – bezpośrednio lub poprzez zastępcę sekretarza stanu, bpa Dell’Acquę, swe całkowite i synowskie oddanie stolicy Świętego Piotra.

Z Hiszpanii wrócił do Rzymu, gdzie odpoczął kilka dni i spotkał się z kardynałem Dell’Acquą, u którego znalazł „szczere kapłańskie zrozumienie” dla problemów, które go martwiły.
Adam Wolański