Deputowany a parlamentarzysta

Od wielu lat w Polsce popularne jest określenie parlamentarzysta, gdy mowa o politykach będących posłami i senatorami. Jaka jest różnica między parlamentarzystą a deputowanym i dlaczego politycy i dziennikarze chętniej używają słowa parlamentarzysta niż deputowany? Moim zdaniem deputowany ma wydźwięk bardziej oficjalny.

Parlamentarzysta to członek parlamentu, a deputowany to członek niższej izby parlamentu. W Polsce parlamentarzystami są posłowie i senatorowie, a deputowanymi – tylko posłowie. Słowo deputowany jest na ogół odnoszone do członków parlamentów innych niż polski – swoich nazywamy, jak wiadomo, posłami. Nie jest jednak błędem mówienie o nich deputowani, taki zwyczaj się po prostu nie utrwalił.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski