Deschamps

Szanowni Państwo!
Chciałabym zadać pytanie dotyczące sposobu odmiany nazwiska francuskiego trenera. Nazywa się Didier Deschamps. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
Sylwia Raczyńska
Wedle reguły ogólnej możemy odmieniać i imię, i nazwisko, w wyniku czego otrzymamy następujące formy: do, przez Didiera Deschampsa, ku Didierowi Deschampsowi, o Didierze Deschampsie, z Didierem Deschampsem. Form tych bez kłopotu możemy użyć w tekstach pisanych, w mowie pojawia się trudność z wymową zakończenia nazwiska w przypadkach zależnych, nie jest bowiem jasne, czy mówić [deszama, deszampa] czy [deszampsa] itd. Na ogół stosuje się drugi typ wymowy [o deszampie, z deszampem].
Na szczęście mamy w polszczyźnie sposób na przezwyciężenie tej trudności: możemy nie odmieniać tego nazwiska, gdyż jest akcentowane na ostatnią sylabę, pod warunkiem jednak, że wystąpi ono z odmienianym imieniem lub jakimś wyrazem pospolitym, np. trener, pan. Wówczas piszemy: do, przez Didiera Deschamps, o trenerze Deschamps, z panem Deschamps itp.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski