Designerwzornik?

Szanowni Państwo,

spotkałam się z tłumaczeniem słowa designer jako wzornik. Takie tłumaczenie wydaje mi się logiczne – w końcu design przekłada się jako wzornictwo. Czy sądzą Państwo, że upowszechnianie tego słowa ma sens?

Pozdrawiam serdecznie

Claudia Snochowska-Gonzalez

Zanim zapożyczyliśmy nazwę designer, używaliśmy konstrukcji opisowych: specjalista w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, projektant wzorów dla wyrobów przemysłowych, grafik projektujący modele dla wyrobów przemysłowych. Jak łatwo zauważyć, określenia te są nieekonomiczne. Dlatego designer (wolałabym formę: dizajner, jak: dizajn, ale WSO jeszcze jej nie przewiduje) szybko się przyjął w polszczyźnie.

Nazwa wzornik jest wieloznaczna – jest to termin techniczny oznaczający przede wszystkim szablon, według którego wyrabia się seryjnie lub zdobi przedmioty. Jeśli jednak zaczyna być używana w środowisku designerskim (dizajnerskim) na oznaczenie osoby zajmującej się designem (dizajnem), to być może się przyjmie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski