Detekcja

Jaka będzie forma przymiotnika utworzonego od rzeczownika detekcja? W domu mam detektor czadu, zjawiskiem niepożądanym w gospodarstwie domowym jest, kiedy czad zostanie… zdetektowany? Można użyć polskiego wykryty, aczkolwiek zamiana: detekcja na wykrycie w niektórych zastosowaniach jest niewskazana.

Z poważaniem,

Jakub Jodłowski

Przymiotnikiem od słowa detekcja jest detekcyjny (bramka detekcyjna, układ detekcyjny, proszek detekcyjny itp.), ale nie o to chodzi w pytaniu. Interesuje Pana w istocie czasownik związany z rzeczownikiem detekcja – ten brzmi (na co mamy poświadczenie w tekście specjalistycznym pochodzącym z początku lat 60. XX w., zob. https://nfjp.pl/lemma/detektowa%C4%87) detektować. Jego regularnym imiesłowem biernym (mogącym występować w funkcji przymiotnika) jest detektowany (zob. np. sygnał jest detektowany przez spektrometr optyczny; http://memslab.eu/download/04_Pomiary.pdf). Nie udało mi się znaleźć poświadczenia użycia dokonanego odpowiednika czasownika detektować, ale zapewne brzmiałby on zdetektować, a jego imiesłowem byłby zdetektowany.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski