Dirichlet

Szanowni Państwo,
czy mógłbym prosić o podanie przybliżonej poprawnej wymowy nazwiska niemieckiego matematyka Petera Dirichleta? Na ogół słyszę [dirichlet], rzadziej: [diriślet]. Z kolei internetowa encyklopedia PWN podaje formę, która wygląda jeszcze inaczej (jakby przez „k”?), ale nie jestem pewien, jak to przeczytać i czy rzeczywiście powinno tak być.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Jeśli pyta Pan o wymowę niemiecką, to zachęcam do kontaktu z germanistami. W języku polskim nie obowiązuje taka wymowa obcych nazw własnych, jaka występuje w językach oryginalnych – na ogół ją spolszczamy. Nazwiska: Beethoven i van Gogh, które dla Polaka brzmią [betowen], [wan gog], to naprawdę ['beːthoːfn], [vaŋˈɣɔɣ]. Posługując się językiem polskim, wymawiamy nazwisko Dirichlet „po polsku”, czyli [d’rchlet] (ewentualnie z lekkim zmiękczeniem [d’rślet]).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski