Dla niego co czerwone, to czerwone, i tyle

Szanowni Państwo,
mam dwa pytania interpunkcyjne:
Dla niego co czerwone, to czerwone, i tyle, Nie to nie!.
Pierwsze zdanie można chyba nazwać elipsą zdania warunkowego, więc pierwszy przecinek powinien być w porządku, ale nie jestem pewien drugiego. Jeśli chodzi o przykład drugi, to z kolei nie chodzi mi o elipsę zdania warunkowego, ale o wypowiedź w tonie kategorycznym: „»Nie« znaczy »nie« i koniec!”.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Obecne w pierwszym wypowiedzeniu skorelowane zaimki (spójniki) coto, które mogą występować między wyrazami lub wypowiedzeniami, oddzielamy przecinkiem, rzadziej – myślnikiem. I tyle jest tutaj pozakonstrukcyjnym elementem wypowiedzenia i powinno być oddzielone przecinkiem.
W drugim przykładzie mamy do czynienia z to, które występuje w funkcji czasownika i łączy dwa takie same wyrazy w tej samej formie, tworząc konstrukcję, za pomocą której nadawca odwołuje się do typowych cech danego obiektu, działania itp. Występującego w tej funkcji to nie poprzedzamy przecinkiem.
Adam Wolański