Długi na 5 metrów, szeroki na 20 centymetrów

Można zauważyć od jakiegoś czasu, że przy określaniu wymiarów obiektów dominuje forma: długi na, wysoki na, szeroki na. Rzadkie jest określanie wymiarów sformułowaniami typu o dwumetrowej długości. Wydaje się, ze forma ta jest poprawna, niemniej jej nadużywanie stanowi kalkę z języka angielskiego. Bardzo proszę o opinię.
Wyrażenia typu długi na 4 metry, głęboki na 20 centymetrów istnieją w polszczyźnie od dawna i nie powstały pod wpływem języka angielskiego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski