Do kogo odnosi się forma Nowakowie?

Witam. Mam pytanie dotyczące odmiany nazwiska Nowak. Wiem, że jest to oczywiście nazwisko odmienne. Przygotowuję kartki świąteczne. Na kopercie chcę zapisać inicjały emerytowanych nauczycieli, np. K.R Nowakowie. Postanowiłam dopisać również inicjał córki i w związku z tym pytanie: czy wówczas również można odmienić np. K,R, J Nowakowie czy lepiej nazwisko pozostawić w wersji nieodmienionej - Nowak. Nie chciałabym popełnić językowej wpadki. Z góry dziękuję za odpowiedź. Wiesława Maćkowiak

Szanowna Pani,

forma Nowakowie obejmuje wszystkich członków rodziny noszących to nazwisko, nie tylko męża i żonę, a zatem można (a nawet należy) jej użyć także wówczas, gdy piszemy do rodziców i dzieci. Dodam, że po inicjałach powinniśmy postawić kropkę, a zatem poprawna wersja to: K., R. i J. Nowakowie (a najlepiej posłużyć się pełnymi wersjami imion).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski