Domowy kucharz

Jak po polsku można by oddać rozróżnienie na zawodowego kucharza, a osobę, która gotuje w domu? Innymi słowy; jak przetłumaczyć angielski zwrot home cook? Kucharz/kucharka od razu odsyła chyba do profesji?

Istotnie, kucharz to raczej nazwa zawodu. Osoba, która przyrządza potrawy dla domowników, nie ma specjalnej nazwy w polszczyźnie – mówi się o niej opisowo, np. U nas kuchnią zajmuje się mąż, Babcia gotowała dla całej rodziny. Być może bycie „domowym kucharzem” jest tak oczywiste, że aż niezauważane przez język?

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski