Don Kichot

Dzień dobry!

Dlaczego piszemy Don Kiszot, a nie don Quijote – tak jak po hiszpańsku? I dlaczego słowo don zapisujemy z wielkiej litery, skoro wg Real Academia Española powinno pisać się z małej litery (nawet jeśli mówimy o bohaterze literackim)?

https://mobile.twitter.com/RAEinforma/status/1354466838076411904

Szanowny Panie,

piszemy Don Kichot (co wymawiamy „don kiszot”) oraz Donkiszot. Wymowę „don kiszot” (i zapis Donkiszot) zawdzięczamy temu, że polscy czytelnicy poznali powieść Cervantesa na podstawie przekładu z języka francuskiego (dokonanego w 1786 roku przez Aleksandra Podoskiego), w którym ch wymawia się jako „sz”. We francuskim tłumaczeniu element don był zapisywany od wielkiej litery, co zapewne wpłynęło na sposób jego pisowni w polszczyźnie.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski