Dopełniacz czy biernik

Czy „nie zapomnij umyć zęby” jest poprawne?

Jeśli zdanie twierdzące z dopełnieniem w bierniku zamieniamy na przeczące, zamiast biernika musimy użyć dopełniacza, por. np.

  • Kupię cukier, ale: Nie kupię cukru.

Dopełniacz jest obowiązkową formą dopełnienia także wtedy, gdy jest ono określeniem niezaprzeczonego bezokolicznika, który z kolei zależy od zaprzeczonej formy słowa osobowego, por. np.

  • Skończyłem pisać list, ale: Nie skończyłem pisać listu (nie: *Nie skończyłem pisać list).

A zatem poprawne konstrukcje to:

  • Umyj zęby.
  • Pamiętaj umyć zęby.

Ale:

  • Nie zapomnij umyć zębów.
Adam Wolański