Dotykać wiele osób czy dotykać wielu osób?

Dzień dobry, czy w poniższym zdaniu (z encykliki JPII) powinno być: wielu czy wiele osób?

Nie jest więc ona tylko nieokreślonym współczuciem czy powierzchownym rozrzewnieniem wobec zła dotykającego wielu osób, bliskich czy

dalekich.

Dziękuję i pozdrawiam

A.B.

Pytanie dotyczy tego, czy po czasowniku dotykać powinna stać konstrukcja dopełniaczowa (wielu osób) czy biernikowa (wiele osób). Dotykać wymaga i dopełniacza, i biernika (więc teoretycznie obie wersje byłyby poprawne), lecz ta różnica wymagań składniowych wiąże się z różnicą znaczeniową. Z rzeczownikiem w dopełniaczu łączy się on, gdy ma znaczenie fizyczne (Lekarz dotykał policzków pacjenta), z biernikiem – gdy odnosi się do negatywnych doświadczeń (Kryzys dotykał polskie rodziny, Choroba dotyka osoby starsze, Tę krainę dotykały pożary). W przytoczonym przez Panią zdaniu mamy do czynienia z drugą z opisanych sytuacji, a zatem wyrażenie wiele osób powinno w nim wystąpić w bierniku (...wobec zła dotykającego wiele osób).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski