Dramatyczny, dramatycznie

 
Dramatyczny, dramatycznie
2.12.2019
Szanowni Państwo,
ostatnio zastanawiałam się nad słowem będącym ewidentną kalką z języka angielskiego, mianowicie dramatycznie, dramatyczny w wyrażeniach takich jak: dramatyczny wzrost cen, bezrobocie dramatycznie wzrosło. Chciałam zapytać o poprawność takiego użycia w podanych kontekstach, ponieważ z przeglądu korpusu języka polskiego można wywnioskować, że jest ono dość powszechne.

Z góry dziękuję za wyjaśnienie. Z pozdrowieniami.
Anita Danielewska
Szanowna Pani,
rzeczywiście, słowa dramatyczny i dramatycznie są często (chciałoby się powiedzieć: dramatycznie często) używane przez Polaków. Przysłówek (dramatycznie) występuje na przykład w połączeniach: nakłady gazet dramatycznie spadają, siła nabywcza pieniądza dramatycznie spadła, piłkarze byli w dramatycznie słabej formie, dramatycznie obniżył się poziom jeziora, na tym tle dramatycznie źle wyglądają pracownicy…, w Lubuskiem dramatycznie brakuje lekarzy specjalistów itd.). Przymiotnik pojawia się w następujących kontekstach: zasadnicza dramatyczna zmiana w podatkach, dramatyczne ubóstwo, dramatyczny spadek użycia słowa itd. Jeśli wyrazy te występują w połączeniach, w których da im się przypisać sens ‘mający cechy takie, jakie ma dramat’ (dramatyczna powódź, dramatycznie niskie zarobki – ‘powódź, zarobki prowadzące do dramatów ludzkich’), to ich użycie nie powinno niepokoić (choć zapewne nie każdy z nas byłby skłonny powiedzieć: dramatycznie brakuje lekarzy – mimo że ta sytuacja istotnie może mieć cechy dramatu). Jeśli jednak dramatyczna zmiana w podatkach oznacza „tylko” dużą, lecz niewywołującą dramatycznych skutków zmianę, to mamy do czynienia z nadużyciem. Podobnie: dramatyczny spadek użycia słowa nie znamionuje chyba jednak dramatu… A już na pewno dramatem nie jest wygładzanie zmarszczek przez krem, mimo że etykiety nas informują o dramatycznym wygładzaniu zmarszczek.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!